Monthly Archives: March 2012

MTÜ Animeklubi Asashio kutsub ettekannete õhtule:

"Üheksa magnituudi Jaapanis"

Kuupäev: 23. märtsil 2012
Kell: 19:00
Koht: Domus Dorpatensises, Ülikooli 7, II korrus (Tartus)

Aasta tagasi, 11. märtsil 2011, toimus Jaapanis Tohoku poolsaarest 70 kilomeetrit idas enneolematult võimas 9-magnituudine maavärin. Kuna katastroofi epitsenter asus keset Vaikset ookeani, kaasnes tõugetega ka laastav hiidlaine. Tegu oli Jaapani ajaloo tugevaima registreeritud maavärinaga, mis ka maailma edetabelis asetus kõrgele viiendale kohale. Sündmus leidis aset kell 14:46 (Eesti aja järgi 07:46), mil inimesed olid parasjagu tegemas oma igapäevaseid toimetusi. Asudes maailma ühes seismiliselt aktiivseimas piirkonnas, on Jaapanil pikaajaline kogemus võitluses loodusjõududega. Majad on maavärinakindlad, rannikul laiuvad hiidlaineid peatavad betoonmüürid ning jaapanlastele õpetatakse maast madalast, kuidas kõige kiuste looduskatastroofis ellu jääda. Betoonkaitsed ranna ääres on ehitatud aga väiksemate lainete jaoks kui need, mis seekord rannikut tabasid. Lainete keskmine kõrgus ulatus kolmest kaheteistkümne meetrini, kuid registreeriti ka kuni 30-meetriseid laineid. Katastroofi poolt tekitatud hävitustöö oli laastav, kuid tänu jaapanlaste heale ettevalmistusele suudeti kõige hullem siiski ära hoida. Sellegipoolest ületas hukkunute ja kadunuks jäänute arv tihedalt asustatud rannikualadel kahekümne tuhande piiri. Evakueerituid oli katastroofi suure hävitusala tõttu üle kolmesaja tuhande. Ka majanduslik kahju oli hiiglaslik – selles osas peetakse Tohoku maavärinat isegi ajaloo rängimaks. Lisaks tegi tsunami laastamistööd ka Fukushima tuumajaamas, mille alla andnud jahutussüsteemid tekitasid riigis tõsise tuumakriisi. Otsesest katastroofipiirkonnast väljaspool suutsid jaapanlased siiski säilitada rahu. Paanikat ei olnud ning segadus oli minimaalne, et mitte öelda olematu. Kriitika valitsuse ja tuumajaama omanud firma vastu oli tugev, kuid mitte midagi erakordset. Tuumahüsteeria tekitamisele suutis tugevasti kaasa aidata hoopis välismaine meedia. Kõnekaks osutus ligi poole miljoni välismaalase lahkumine, kelle näol oli valdavalt tegemist turistidega, kuid lahkujate seas oli ka kohapeal töötavaid ja õppivaid inimesi.

Touhoku looduskatastroofi võib pidada erakordseks veel sellegi poolest, et tegemist oli esimese tsunamiga, mida on õnnestunud nii põhjalikult jäädvustada. Mitte kunagi varem pole ühtki hiidlainet nii palju pildistatud ja filmitud. 23. märtsi õhtul räägitakse Domus Dorpatensises sellest, mis aasta aega tagasi Jaapanis toimus ja miks just nii läks. Esinejate seas on Eesti Geoloogia Keskuse juhtivseismoloog Heidi Elisabet Soosalu (Ph.d), kes räägib lähemalt maavärinate ja tsunamide geoloogilistest protsessidest ning tutvustab Tohokus toimunu eripära. Pilguheite jaapanlaste tektooniliselt ebastabiilsesse ellu pakub Tartu Ülikooli jaapani keele lektor Eri Miyano. Eesti noormees Rasmus Kütt, kes looduskatastroofi ajal viibis Jaapanis, annab ülevaate kohalpeal toimunust välismaalase pilgu läbi.

Üritus on kõikidele huvilistele tasuta!

Samal päeval, mil tähistame White Day'd, Tallinna Asashio koosolek toimub sel laupäeval, 17. märtsil kl 16.00.
Koht on sama nagu ikka, Tudengimaja (aadress Raekoja 16). Ukse juures palun helistada mulle numbril 56270008 ja lasen teid sisse.

Koosolekul jutustame:
- samuti üritustest üldiselt, peamiselt Jaapani teetseremoonia plaanidest ja laupäeva õhtul toimuvast White Day peost
- muud pisemad teemad, digiallkiri ja üldkoosolek kevadel
- toimub ettekanne ^^


Rauno Kaldmaa

Tallinna tegevjuhi abi

On aeg märtsi koosolekuks!

Räägime:
- üritustest üldiselt.
- Digitaalallkirja võludest.
- Ettekandeõhtu.
- Muud teemad.

Kellaaja täpsustan varsti. Kõik huvilised on oodatud.

NB! Koosoleku koht muutus, selleks on Lossi 3 õppehoone (Pirogovi platsi kõrval. Uksest sisse ja paremale, endises kohvikus, nüüdses olemise nurgakeses). Koosolek algab 14:00!

Kõigest pool kuud tagasi tähistasime valentinipäeva. Seekord aga..

Ühesõnaga siis,
White Day pidu toimub 17. märtsil
Algus kell 21.30 ja kestab terve öö.
Piletihind on 2 eurot. Asashio ja Miyako liikmetele, kel on liikmemaks tasutud, on tasuta sissepääs.
Asukoht: Café EAT. Aadress on Sauna 2, Tallinn.

Mida kaasa vaja võtta? Hea tuju ja šokolaad.
Mida me teeme? Eks ikka maiustame šokolaadi, vihume tantsu ja kindlasti teeme ka paar mängu läbi.

Alaealistel on alkoholi tarbimine rangelt keelatud!

Lisan lõppu ühtlasi ka, et samal kuupäeval toimub Asashio Tallinna koosolek kell 16.00 Tudengimajas. (Raekoja plats 16)

Tallinna tegevjuhi abi,

Rauno Kaldmaa